Гарбуз - король осені
Разом з учнями 7 класу провели виховний захід.
Титул короля осені сміливо можна віддавати помаранчевому чуду, що зветься гарбузом. Він яскраво-рудий, смачний і корисний. Хоча багато хто з нас асоціюють його з містичним святом Хелловіну, а в дитинстві лише деякі любили гарбузову кашу.
Прийнято вважати, що гарбуз є одним з найдавніших овочів на нашій планеті. Однак однозначної думки про країну-батьківщину досі немає. Але все-таки більшість голосів було віддано за Центральну Америку, нині Мексику. Якщо цьому вірити, то виходить, що гарбуз вирощують уже понад 5 тис. років.
Вчені припускають, що гарбуз спочатку використовували як посуд, а точніше, як посудину для рідин. Перша подібна згадка датується 8 тис. років тому.
А чи знали ви, що...
- Гарбуз – ще той овочевий старожил. Він існує на планеті Земля приблизно 5000 років.
- Традицію робити ліхтарики з гарбузів привезли у США ірландці, які вирізали ліхтарики з брукви до щорічного свята Самайн. Але з часом вони виявили, що стінки гарбуза значно м’якші і вирізати їх простіше.
- Гарбуз настільки невибагливий у догляді, що його можна вирощувати в будь-якій точці світу, крім Антарктики.
- Гарбузові квіти можна їсти. Існує безліч рецептів фарширування гарбузових квітів та приготування їх у клярі.
- Найменший гарбуз може важити менше кілограма, а найбільший сягати 250 кілограмів.
- Індіанці колись смажили скибочки гарбуза на багатті, а зі смужок в’яленого гарбуза робили килимки.
- Гарбузи низькокалорійні і багаті клітковиною. Якщо ви на дієті, то гарбуз – ідеальний продукт для вашого раціону, оскільки його м’якоть, до того ж, багата на вітаміни А і В, білок, залізо і калій.
- Користь гарбуза для людини полягає у високому вмісті вітамів А і Е, які допомагають зберегти молодість. Тож достатньо регулярно вживати в їжу гарбуз, щоб уникнути передчасних ознак старіння.
- М’якоть гарбуза прикладають для полегшення болю при опіках, а насіння використовують як протиглистний засіб. До речі, поживна цінність насіння гарбуза зростає з його старінням. В давнину вважали, що сік гарбуза – найкращий засіб від веснянок і укусів змії.
- Крім традиційних помаранчевих, зелених і жовтих бувають сині та білі гарбузи.
- Гарбуз – герой безлічі рекордів. Приміром, у США був випечений найбільший пиріг з гарбуза – діаметром 152 см. Випікався цей гігантський пиріг понад 6 годин.
- Без гарбуза не обходився стародавній український звичай сватання. Якщо наречений не був любим та бажаним, йому вручали «гарбуз» і він, принижений і посоромлений, вирушав додому.
- Цікавий факт, що гарбуз — чемпіон серед овочів за вмістом заліза, тому його сміливо можна вживати тим, хто страждає на анемію.
- Наші предки використовували гарбузове насіння як приворотний засіб. До сьогодні відомо, що регулярне вживання гарбузової олії, вижатої з насіння, підтримує чоловічу силу та сексуальність.
- Гарбуз – чудовий гарнір для страв зі свинини, баранини та іншого жирного м’яса, оскільки завдяки вітаміну Т допомагає засвоювати організму важку їжу.
- Вагітним жінкам на замітку: гарбузове насіння в сирому, не смаженому, вигляді допомагає полегшити симптоми токсикозу.
- В давнину гарбузовий сік вживали на ніч. Це заспокоювало після важкого трудового дня і діяло як природній снодійний засіб.
- Гарбуз використовується не лише в кулінарії і медицині. Народні майстри виготовляють з нього посуд та різні інструменти.