Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 1 людина

Користь ранього читання дітям

Дата: 10 січня о 13:33
43 перегляда

Читання — наша справжня суперсила. Адже книги сприяють розвитку пам’яті, уваги, уяви та концентрації. А розвинена навичка читання є невід’ємною для успішного навчання з усіх предметів. Раннє читання сприяє когнітивному, емоційному та соціальному зростанню дитини. Як прищепити дітям любов до книги та яка роль батьків у цьому процесі?

Читайте дитині вголос — що раніше, то краще

Батьки відіграють ключову роль у формуванні звички читати — бо в цей ранній вік лише вони мають такий доступ до дитини.

«Навіть до появи дитини на світ буде корисним, якщо мама або тато читатимуть їй уголос. Ясно, що тоді, як і в перші місяці життя, не йтиметься про засвоєння дитиною якихось сенсів. Але вона вловлюватиме і запам’ятовуватиме голоси батьків, відчуватиме ритм, заспокоюватиметься, звикатиме до ваших інтонацій. Нарівні з колисковою книга — це можливість поговорити з вашою дитиною, провести час разом, навіть коли вона ще не найцікавіший співрозмовник. І що старшою дитина стає, то більш відчутною є користь спільного читання».

Станьте взірцем у читанні для дитини

Читацька звичка формується з раннього віку. І в цьому процесі вагому роль відіграють саме батьки. Вони є найближчими людьми, прикладом для наслідування. Якщо дитина бачить, що батьки регулярно читають, вона сприймає таку активність як важливу та цінну, ту, яку варто наслідувати. До того ж спільне читання книг є таким собі спілкуванням, що підтримує емоційний зв’язок між батьками та дітьми. Варто зауважити, якщо батьки читають з ентузіазмом і позитивом, діти також сприйматимуть читання як приємну діяльність, а не як обов’язок.

«Батьки тривалий час є взірцем для дитини. Маленькі діти люблять повторювати буквально кожний їхній крок чи слово, відтворюючи їх, наприклад під час гри або ж у власній поведінці. Тому й читання як дозвілля і для батьків також, а не лише для дітей, стає вдвічі привабливішим для малечі.

Окрім того, увагу й любов дітей сьогодні дуже легко перехоплює цифровий контент. І пояснити дитині, чому їй треба відкласти телефон і читати книгу, а батькам дозволено проводити вечір у телефоні чи за комп’ютером, значно складніше і менш чесно, ніж показати їй, що ви також читаєте для задоволення. Тут важливо додати для любителів електронних книжок, що дитині важко усвідомити, що сидячи з планшетом ви саме читаєте, тож для ефекту наслідування краще буде, якщо при дитині ви читатимете паперові книги».

Спільне читання — доведена користь

Міжнародні дослідження якості навичок читання та розуміння тексту у четвертокласників (PIRLS) доводять: спільне читання батьків і дітей позитивно впливає на рівень читацьких навичок малечі. З досліджень чітко простежується, що учні, батьки яких в анкеті зазначали, що люблять читати для задоволення, мали вищі показники, ніж діти тих батьків, які зізнавалися, що байдуже ставляться до книжок.

Також велику роль відіграє дошкільна підготовка дитини. І йдеться не стільки про те, чи навчили батьки дитину читати до школи. Хоча за результатами дослідження діти, які прийшли в перший клас уже з початковими навичками грамотності, переважно показали й високі результати в ході тестування в четвертому класі. Важливіше те, чи залучали батьки дітей до різних активностей, пов’язаних із дошкільною підготовкою до навчання читання і розуміння текстів, наприклад слухання і вигадування історій, ігор зі словами та літерами. Такі діти, навіть якщо вони не вміли читати до школи, у четвертому класі вже могли показати хороші результати.

Заохочуйте, але не примушуйте до читання

Примусу не місце під час розвитку звички читання, адже це зруйнує останні шанси на щиру любов. Давайте дитині вибір у темах та жанрах, підіть до книгарні й запропонуйте обрати те, що їй до смаку. Не намагайтеся нав’язати дитині свій смак. Якщо вона любить «Майнкрафт», купіть їй книгу про «Майнкрафт». Важливо, щоб перші кроки були пов’язані з її улюбленими героями, іграми, мультфільмами, навіть якщо вам здається, що це читання не несе користі.

«Одну мою маленьку знайому, яка любить ТіkТоk і зовсім не любить книжки, вдалося переконати купити книгу «Чарлі і Шоколадна фабрика», бо вона саме бачила в ТіkТоk нарізки з фільму».

Способи розвитку ранніх навичок грамотності в домашніх умовах

  • Щотижня відвідуйте місцеву публічну бібліотеку, налагодьте контакт з «дитячим» бібліотекарем, щоб отримувати рекомендації про якісні, відповідні віку дитини книги. Нова книга щотижня спонукає інтерес дитини до читання. Використовуйте всі види книг: книги із сюжетними повтореннями, книги, які примушують дітей замислитись, дитячі віршики.
  • Заохочуйте дитину писати. Коли ви граєте «в ресторан», дайте їй ручку й папір, щоб вона могла прийняти й записати ваше замовлення. Просто дивно спостерігати за поступовою трансформацією дитячих каракулів у реальні літери.
  • Знайомте дитину з науковою літературою й оповіданнями. Деякі маленькі діти, особливо хлопчики, тягнуться до інформативних книг навіть більше, ніж до казок.
  • Читайте справжні книги, а не електронні. Дослідження довели, що при використанні електронних книг батьки займаються читанням та обговоренням тільки 59 % часу (весь інший час витрачається на фрази типу «натисни на цю кнопку», «не торкайся екрану» тощо), у той час як читаючи традиційні книги, 92 % часу батьки приділяють безпосередньо художньому твору.
  • Знайомте дітей з великими ідеями. Замість звичайного «Як пройшов твій день?» розмовляйте з дитиною про той цікавий матеріал, який ви прочитали. Це хвилює й зацікавлює дітей, допомагає їм підготуватись до світу читання з великим розумінням.
Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.