День Державного герба
Щороку 19 лютого в Україні відзначають День Державного герба, адже саме цього дня у 1992 році Верховна рада затвердила Малий герб України – тризуб.
З нагоди свята пригадаємо історію та значення українського символу, а також розповімо цікаві факти про нього.
Історія українського тризуба
Перші зображення тризуба археологи зустрічали ще на пам’ятках культури, які були датовані першим століттям нашої ери. Для наших предків він був своєрідним оберегом.
Пізніше тризуб став відомим, як родовий знак Рюриковичів.
Існують історичні факти, що посли князя Ігоря під час підписання договорів, ставили печатку саме з цим символом.
За часів Володимира Святославовича на монетах з одного боку карбували його портрет, а з іншого – тризуб.
Тризуб постійно використовувався і в побуті українців, зокрема, в карпатських селах була традиція малювати його на стінах чи воротах під час релігійного свята Водохреща. Так у знаках хреста і тризуба сполучились християнські і язичницькі символи.
Вперше офіційно Державним Гербом УНР тризуб став 22 березня 1918 року – рівно через два місяці після проголошення незалежності IV Універсалом Центральної Ради.
За основу герба сучасної України, який відомий нам сьогодні, було взято знак з монет Володимира Великого.
Що означає тризуб?
Протягом останніх 100 років більш як 50 вчених в різних куточках світу намагаються відгадати походження і значення тризуба. Думки їх досить розбіжні. Існує дуже багато гіпотез щодо трактування тризуба, найпоширенішими є що це верхівка скіпетра візантійського або скіфського царя, корона, голуб святого духа, корогва, якір, нормандський лук, нормандський шолом, нормандська сокира, кінець нормандського списа тощо.
Значення тризуба в українського населення потрійне: він є і символом державної влади, тобто, державним гербом; національним знаком і релігійним символом.
Цікаві факти про Державний герб України
● Існує понад сорок версій, які пояснюють походження тризуба. Найпопулярніша з них говорить, що цей давній знак є містичним символом тривимірності світу.
● Після затвердження тризуба як герба УНР, стали говорити, що в ньому зашифроване слово «воля». Також багато хто бачить у тризубі початкові літери імен Володимир, Ольга та Ярослав – князів, які уславили українську державу.
● При затвердженні Державного герба України розглядали багато варіантів, проте вирішили зупинитись саме на тризубі, аби продемонструвати, наскільки давньою є історія української держави.
● Найбільший в Україні державний герб зображено на фасаді готелю «Парус» у Дніпрі. Він був створений у травні 2014 року фанатами футбольного клубу «Дніпро».
Тризуб – символ сучасної України
Особливим часом для відродження державної символіки України стали події зими 2013-2014 року. На Майдані під час Революції Гідності тризуб малювали на щитах і шоломах.
Також після повномасштабного російського вторгнення у лютому 2022 року, в Україні стався справжній бум на національні символи. Тризуб почали зображувати на одягу, аксесуарах, посуді, коштовностях тощо. Найбільшу популярність здобули футболки та худі зі знаком тризуба.
Українці вірять у силу свого національного символу та цінують і поважають його.
У 8 класі була проведена інформаційна хвилинка